Dziewczynka u ginekologa: kiedy wizyta u ginekologa dziecięcego jest konieczna?

Choć u prawidłowo rozwijającego się dziecka najlepszym terminem rozpoczęcia wizyt u ginekologa jest okres pierwszej miesiączki, to w uzasadnionych przypadkach mogą być one konieczne już znacznie wcześniej (nawet w wieku niemowlęcym, przed ukończeniem pierwszego roku życia).

Kiedy wizyta u ginekologa dziecięcego jest konieczna?

Ogólnie mówiąc, powinnyśmy rozważyć wizytę u ginekologa z naszym dzieckiem, jeśli tylko zauważyłyśmy jakiekolwiek niepokojące zmiany lub objawy związane z jego narządami płciowymi.

U małych dziewczynek stosunkowo często spotykaną przypadłością jest sklejanie się warg sromowych. Jej powodem są zazwyczaj zaniedbania kwestii higienicznych przez rodziców. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się z dzieckiem do ginekologa – jeśli w porę nie rozwiążemy problemu, to naszą dziewczynkę mogą czekać bardzo przykre i zagrażające zdrowiu komplikacje w wieku nastoletnim. Warto wspomnieć, że niekiedy jedynym sposobem na rozdzielenie sklejonych warg sromowych jest interwencja chirurgiczna.

Starajmy się regularnie monitorować wygląd narządów płciowych (a także podbrzusza) naszego dziecka – wszelkie podejrzane zmiany mogą bowiem zwiastować mniej lub bardziej poważne dolegliwości. W szczególności zwracajmy uwagę na ich powiększenie lub ewentualność wystąpienia wysypki. W przypadku starszych dziewczynek powodem do niepokoju może być nierównomierny wzrost piersi lub nienaturalny wygląd sutków.

Słuchajmy naszych pociech – jeśli skarżą się na ból lub swędzenie pochwy (albo dolnej części brzucha), to niezwłocznie należy znaleźć i wyeliminować przyczynę tych dolegliwości – nawet, jeśli będzie miało się to wiązać z wizytą u ginekologa.

Wśród starszych dziewczynek głównym winowajcą problemów skłaniających do odwiedzin specjalisty jest miesiączka i wszelkie zaburzenia z nią związane. Przyjmuje się, że w naszym rejonie geograficznym odpowiednim wiekiem dziecka na pojawienie się pierwszego cyklu miesiączkowego jest około 13 lat. W związku z tym każdy znaczny odchył od normy może stanowić powód do niepokoju – tj. zarówno wczesne rozpoczęcie miesiączkowania (przed ukończeniem 12 roku życia), jak i jego brak w późniejszym wieku.

Teoretycznie wystąpienie pierwszego cyklu miesiączkowego powinno być sygnałem do odbycia pierwszej samodzielnej wizyty u ginekologa. Jeśli jednak postanowiłyśmy zwlekać z odwiedzinami u lekarza tej specjalizacji, to skłonić nas do tego powinny jakiekolwiek nieregularności w pojawianiu się miesiączki bądź nadzwyczajne dolegliwości z nią związane.

Sposób badania dziecka przez ginekologa

Wizyta z dzieckiem u ginekologa nie różni się wiele od zwyczajnego badania osoby dorosłej (szczególnie gdy mamy do czynienia z nastolatką i samodzielną wizytą bez rodzica). Rozpoczyna ją oczywiście wywiad lekarski, mający na celu ustalenie przyczyny wizyty i kierunku wykonywania badań.

Coraz częściej stosowaną metodą w przypadku badania ginekologicznego dzieci jest użycie ultrasonografu: pozwala ono uniknąć niepotrzebnego stresu – zarówno dziecku, jak i mamie. Tradycyjny sposób obejmuje wykorzystanie wziernika umieszczanego w odbycie (w przypadku dzieci) lub w pochwie (w przypadku starszych dziewczynek, które rozpoczęły już aktywność seksualną). Za jego pomocą lekarz jest w stanie obejrzeć ich wnętrze i wysunąć trafną diagnozę.