Jakie badania powinien wykonać mężczyzna w wieku 20 – 30 lat?

Młodość młodością, ale i w wieku 20. lat należy odpowiednio zadbać o zdrowie, aby na późniejsze lata nie mieć żadnych problemów. Wydawać by się mogło, że mężczyźni przed trzydziestką nie mogą na nic narzekać, ale lekarze alarmują. Nie wolno ignorować swojego ciała i organizmu i należy wykonać badania profilaktyczne, tak na wszelki wypadek.

Nie raz lekarze mówią, że wcześnie wykryte choroby można wyleczyć w całości. Przecież nie chcesz kiedyś usłyszeć „szkoda, że nie przyszedł Pan wcześniej, teraz dużo nie możemy zrobić”. Dlatego czy ukończyłeś dopiero szkołę średnią, czy zbliżasz się do trzydziestki, lepiej czasami wykonać zalecane badania, niż później pluć sobie w brodę. Zobacz, jakie najczęściej badania polecają lekarze!

Najważniejsze w tym wieku to obserwacja ciała i w gruncie rzeczy – samobadanie. Osoby młode mogą nie zdawać sobie sprawy, ale właśnie w tym wieku najczęściej pojawiają się pierwsze objawy poważniejszych schorzeń. Dlatego lekarze zalecają przede wszystkim ochronę jąder. Samobadanie, które polega na sprawdzeniu objętości, wyczuwaniu ewentualnych guzków powinno się wykonywać raz w miesiącu – badanie u lekarza pod kątem raka, co trzy lata. Podobnie z RTG płucosoba niepaląca – raz na trzy lata, palacz powinien raz w roku.

Bezwzględnie zalecana się badać raz w rokustężenie glukozy we krwi, morfologię, OB., badanie stomatologiczne oraz ogólną kontrolę u lekarza (waga, wzrost, pomiar ciśnienia).