Na czym polega badanie serca EKG?

Badanie serca w spoczynku – tzw. EKG wykonuje się w momencie, gdy lekarz pierwszego kontaktu stwierdzi nieprawidłowości. Po ukończeniu 40. roku życia zaleca się, aby do badania podchodzić co najmniej raz na trzy lata. Badanie nie jest ani skomplikowane, ani bolesne, a może tak wiele wykryć, by ewentualnie skierować na zaawansowaną diagnostykę.

Elektrokardiologia to jedno z badań, na które lekarz pierwszego kontaktu kieruje do kardiologa, gdy podejrzewa nieprawidłowe działanie serca. Wykonuje się je w spoczynku, podłączając odpowiedni sprzęt, a następnie odczytuje wyniki.

Lekarz umieszcza specjalne elektrody na skórze pacjenta w okolicy serca – na klatce piersiowej. W ten sposób określa jak działa serce – rytm, pracę czy nawet objętość komór. Już tak podstawowe badanie jest w stanie określić czy doszło do uszkodzenia serca (najczęściej u osób, które przechodziły zawał). Poddając się EKG należy się nim nie stresować, ponieważ nie wywołuje żadnego bólu, a takie emocje mogą zaburzyć pracę serca i sfałszować sam wynik. Lekarze nie nalegają, aby pacjent przychodził na czczo czy odpowiednio przygotowany. Wystarczy, że położy się na leżance i przez 5-10 minut będzie odprężony, czekać do końca badania.

Pomimo, że EKG jest jednym z pierwszych badań, jakie wykonuje się w przypadku wykrycia nieprawidłowej pracy serca to nie zawsze wynik jest miarodajny. Niekiedy może nie rozstrzygać jednoznacznie choroby i kardiolodzy kierują na kolejne.